utorok 17. februára 2009

Desatoro pred prichodom do Kolumbie

V januari boli dva roky mojho pobytu v Kolumbii. Za tie dva roky som toho nemalo popisala na moj blog, ale tiez do emailov ludi z celeho sveta, ktori ma oslovili s otazkami o zivote v Kolumbii. Dufam, ze sa mi podarilo priblizit tuto krajinu z ineho pohladu ako ten, ktory sa nam dostava so senzacii chtivych medii, ako aj prelomit predsudky, ktore mame voci tejto uzasnej krajine.

Tu su odpovede na otazky, s ktorymi sa na mna ludia obratili najcastejsie:

1) Potrebujeme viza do Kolumbie?
Nie, Slovaci ako turisti viza nepotrebuju. Dlzka turistickeho pobytu je 2 mesiace. Ak je pobyt dlhsi ako dva tyzdne, treba sa do 15 dni zaregistrovat v institucii DAS, co je nieco ako nasa cudzinecka policia.

Pracovne viza su samozrejme nevyhnutne. O prve pracovne viza je potrebne ziadat mimo krajiny. (Najblizsia Kolumbijska ambasada ku Slovensku je vo Viedni, najblizsia Kolumbijska ambasasa ku Kolumbii je v Sant Antonio, Venezuela). Predlzenie viz alebo zmena pracovneho pomeru sa hlasi na ministertsve zahranicnych veci v hlavnom meste Bogota.

Dokumenty potrebne pre obdrzanie pracovnych viz:
Osobne dokumenty:
· Pas s platnostou minimalne tri mesiace a volnymi stranami, fotokopie pouzitych stran v pase
· Spravne vypisana ziadost o viza, tzv. El Formulario De Solicitud
· Dve fotografie s bielym pozadim, velkosti 3x3
· Overena fotokopia ziskaneho titulu (sluzi na demonstraciu kvalifikacie prace, ktora sa bude v Kolumbii vykonavat)

Dokumenty od zamestnavatela:
· Original zmluvy
· List od zamestnavatela v originale, v ktorom sa zamestnavatel zavazuje pokryt vsetky naklady na prepravu v pripade ukoncenia zmluvy, neudelenia viz, deportacie alebo vyhostenia z krajiny.
· Certifikat o legalnej exsistencii (jednoducho to, ze firma alebo institucia je riadne registrovana a teda legalna)
· Certifikat z „Ministrerio de la Proteccion Social“

Cena pracovnych viz – 250 dolarov (meni sa kazdym rokom).

2) Co treba robit po prichode do krajiny?
Ak prichadzate ako turisti na viac ako dva tyzdne, alebo prichadzate rovno na pracovne viza, do 15 dni sa treba registrovat v institucii DAS. Na registraciu potrebujete:

· Uhradit 127.350 pesos (tato suma sa meni z roka na rok) v banke GNB SUDAMERIS
· Dve fotokopie biografickych udajov v pase
· Dve fotokopie pasu, kde sa nachadza cislo pasu, tak ako aj jeho platnost
· Dve fotokopie momentalne platnych viz
· Dve fotokopie identifikacnej karty tzv. „Cedula de Extranjeria“ (ak sa ziada po druhy krat)
· Dve fotokopie peciatky vstupu do krajiny
· Sest matnych fotografii s modrym pozadim
· Dve fotokopie RH certifikatu (typ krvy)
· V pripade prace alebo studia, list z firmy alebo institucie, ktory informuje o zaciatku prace, resp. studii
· Vyplnena ziadost a jej fotokopia (ziadost sa obdrzi priame v DAS)

(Poznamka: neplnoleti nemusia platit ani predlozit certifikat o typu krvy)

3) Ake ockovania su potrebne?
Kolumbia je pre nas exoticka krajina. Preto su ockovania nevyhnutne. Aj ked v mestach tieto exoticke choroby nehrozia (na to si treba ist do Amazonskej dzungle alebo oblasti zvanej Choco), clovek nikdy nevie. Ja mam styri vakciny:
· Proti zltacke
· Proti brusnemu tyfusu
· Proti zltej horucke
· Proti meningitide

4) Je voda z vodovodu pitna?
Ja osobne uz dva roky pijem vodu z vodovodu v Medelline. Je vyborna, bez akychkolvek zostihlujucich ucinkov (typu hnacka). Na pobrezi, alebo v mensich mesteckach ci dedinkach sa vsak odporuca kupit si vodu vo flasi.

5) Je Kolumbia bezpecna krajina?
Podla mojho pozorovania a nazoru, Kolumbia je taka bezpecna ako aj nebezpecna krajina ako kazda ina. Cloveku sa za normalnych okolnosti nic nestane, samozrejme musi byt opatrny voci mensim kradeziam ci prepadnutiam. Netreba sa starat do toho co nas nic nie je a netreba nosit so sebou drahe veci ako napr. zlato, velky obnos penazi, drahe mobilne telefony ci I-pod. Najviac by mal byt clovek ostrazity po zotmeni, v osamelych uliciach a v neprebadanych oblastiach (Amazonska dzungla, Choco..).
Co sa tyka preslavenych unosov v Kolumbii – pokial nie ste milionarom alebo velmi, ale velmi dolezitou osobou v politike, tak sa ozaj netreba bat, ze by si vas niekto vystriehol...

6) Kolko co stoji?
Kolumbia je relativne lacna krajine, ak zarabate v Eurach, Librach ci Dolaroch. V Kolumbii sa plati v pesos, takze akukolvek inu menu si treba zamenit. Nakupovat sa da v malickych obchodikoch ale aj v supermatketoch ako napriklad Carefour. Dostanete tu vsetko od masla Rama, pivo Heineken, cez jogurt Activia, az po sampon Pantene. Jedinu vec, ktoru som si ja priniesla zo Slovenska , bola vegeta a zivocisne uhlie :-) Platit sa da aj kredytnymi kartami.

Chlieb – 3.000 pesos
MHD – 1.300 pesos
Autobus Bogota – Medellin – 55. 000 pesos
Pivo – 1.200 pesos v obchode, v bare od 2.000 pesos do 7.000 pesos
Jedlo v restauracii – 13.000 pesos
Kino- 8.000 pesos
Sampon – 10.000 pesos
...atd....

(Kazdym rokom ceny stupaju o 7.67%)

7) Ake su elektricke zastricky?
Elektricke zastrcky nie su ako v Europe, ale, pre porovnanie, ako v USA. Adapter je lahko dostupny, da sa zakupit hocikde.

8) Ake je v Kolumbii pocasie? (Alebo co si zbalit a co nie?)
Pocasie v Kolumbii zavisi od miesta aj od rocneho obdobia. Rozhodne vsak netreba balit zimne cizmy alebo vetrovky.
Na severe, pri pobrezi je neuveritelne teplo, treba sa zbalit ako na dovolenku k moru. V Bogote je neustale zima, tak ako u nas na jesen, treba si pribalit nejaky ten svetrik. No a v strede, v Medelline, je to sialene, pretoze but svieti slnko alebo prsi – treba si zbalit vsetko: slnecne okuliare, svetrik a aj dazdnik.

9) Ake treba zdravotne poistenie?
Ak prichadzate len ako turisti, tak samozrejme to „cestovne“, na par dni. Ale ak prichadzate na dlhsie, cim myslim pol roka a viac, tak odporucam to miestne. Podla mojej skusenosti, kazda zdravotna poistovna hlada sposob ako nezaplatit, reps. uplne nepreplatit zdavotnu strarostilovt v zahranici. Naviac, niekedy vas to osetrenie moze stat na mieste tolko, ze vam z toho moze prist este viac zle...
Podotykam, ze zdravotna starostlivost je tu vyborna. Ved Kolumbia je znama plastickou chirurgiou...

10) Aka je najlepsia a najvyhodnejsia doprava?
V mestach sa vyuzivaju autobusy alebo taxiky, ktore su velmi lacne. Netreba cakat na zastavke, autobus, tak ako aj taxik, zastavi kdekolvek na neho mavnete rukou. Na typ autobusu sa treba opytat okoloiducich (odporucam opytat sa min troch, lebo kazdy povie inu informaciu). Medzimestke autobusy su velmi pohodlne, vnutorne vybavenie je ako v lietadle (s klimatizaciou a podlozkou pod nohy). Vlaky v Kolumbii neexistuju. Metro, co je pre mna vlastne vlak, je len v Medelline. Letecke spolocnosti tu funguju dve – Avianca a Aerorepublica. Pretoze su len dve, letenky su relativne dost drahe.

Ak som nezodpovedala vsetky potrebne otazky, tak sa nehanbite kontaktovat ma J. Rada na ne odpoviem.

4 komentáre:

Unknown povedal(a)...

Vaf, nechces si otvorit consulting agency na pobyty v Kolumbii? poradenstvo od A po Z?
myslim, ze by to pekne vynasalo:)

Eva Vollmannova povedal(a)...

juuj, vidis, mala by som si za to nieco zacat pytat, uz teraz by som celkom na tom zarobila...ale kedze je tu ten konzulat...hm, to mi je asi konkurencia, ci co?

Unknown povedal(a)...

Ahoj v oktobry sa chystam do kolumbie a neviem sa rozhodnut ze kam .rozmyslam nad medellin alebo Santa marta co by si odporucila? A po dalsie s kade ide autobus v bogote (ulica).

Unknown povedal(a)...

Ahoj v oktobry sa chystam do kolumbie a neviem sa rozhodnut ze kam .rozmyslam nad medellin alebo Santa marta co by si odporucila? A po dalsie s kade ide autobus v bogote (ulica).